Hallásvédelem
A megfelelő fültok (EN 352-1) vagy füldugó (EN 352-2) kiválasztásához figyelembe kell venni, hogy a védőképesség mértéke adott zajterhelés mellett frekvenciasávonként különböző, ezért az adott zajszint karakterisztikájának megfelelő védőeszköz szükséges. A helyesen kiválasztott hallásvédő is csak akkor nyújt elegendő védelmet, ha azt- a használati utasításban is leírt- megfelelő módon helyezik fel és viselik.
A hang legfőbb jellemzője a frekvencia, vagyis az egy másodperc alatti rezgések száma. Az emberi fül számára hallható hangok a 20 és a 16000 Hz frekvencia tartományba esnek. A hangnyomásszint mértékegysége a decibel (dB), amely megmutatja, hogy hányszorosan lépi túl a hang a 20 µPa referencia értéket, vagyis az 1000 Hz frekvencián hallható leghalkabb hang nyomását.
A hallásvédelem egészségügyi határértéke statikus jellegű (max 5 dB-lel ingadozó hangnyomásszintű) zajoknál 80 dB, impulzus jellegű (hangimpulzusok min. 10 ms időközzel) zajoknál pedig 135 dB. Amennyiben a munkahely napi átlagos zajszintje nincs egyértelműen ezen határértékek alatt, azt méréssel kell meghatározni, és a megfelelő intézkedéseket megtenni (egyéni védőeszközök, műszaki zajcsökkentés, változtatás a munkaeszközökön, munkaszervezésen, stb..). A zajexpozíciós határérték még védőeszköz használata mellett sem haladhatja meg a 85 dB-es (Lex,8h), illetve 140 dB-es (Lmax) mértéket. A zajvédelemre vonatkozó előírások figyelmen kívül hagyása a maradandó, súlyos egészségkárosodás okozásán túl, még a táblázatban jelölt elviselhető időtartamokon belül is egyéb, azonnal jelentkező negatív hatásokkal járhat: növekvő pulzusszám, emelkedő vérnyomás, gyorsan bekövetkező fáradtság, figyelmetlenség, fejfájás, hányinger és egyensúlyzavar.
A hallásvédő képesség meghatározásának módszerei:
- Oktánsáv módszer: meghatározott frekvenciánként (63/125 Hz-től 8000 Hz-ig) mérik az adott védőeszköz átlagos zajcsillapítását, amiből a mért értékek szórásának szabványos eltérését kivonva, megkapható a hallásvédő eszköz elfogadott csillapítása, frekvenciánkénti védelmi képessége.
- Egyszerűsített zajcsillapítás értéke (SNR= Single Number Rating): ezzel állapítható meg legegyszerűbbena védőeszköz adott zajexpozícióra való hatékonysága. Az SNR értéket kivonva a munkahelyre jellemző, hallható zajok összességét adó, ún. C súlyozású hangnyomásszintből (LC) megkapható a fülön belüli ún. A súlyozású hangnyomásszint (LA). A védőeszköz akkor megfelelő, ha a zajt a megengedett expozíciós határérték (85 dB) alá csillapítja.
- HML módszer: a magas (H), közepes (M) és alacsony (L) frekvenciás zajcsillapításhoz tartozó 3 átlagérték alapján jelzi a védőeszköz teljesítményét, vagyis a C és A súlyozású hangnyomásszinteket figyelembe véve, hány decibellel csillapítja adott frekvenciasávon a zajt.